Новини

Министърът на отбраната: Спешно купуваме около 10 антидрон системи

   


"Има нужда от нови системи за откриване и унищожаване на летателни апарати, които трябва да бъдат закупени по най-бързия начин", каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в интервю за БНТ, след като на 8 август дрон навлезе във въздушно ни пространство и се взриви на 100 м навътре в българската граница от посока Румъния.
 
"Усилено работим по механизма SAFE за закупуване на такива системи", заяви Стоянов, кадо допълни, че ще са в порядък около 10 броя. Тези системи към момента имат радиус от три до пет километра.
 
"След като оценихме ситуацията в Румъния, още на 31 юли разположихме вертолети и самолети, но дронът най-вероятно е летял на изключително ниска височина", обясни министърът и допълни, че е изпуснато дълго време за подготовка.
 
„От 2023 г. се води война на дронове около нас, а мерки към момента не са приети“, допълни той.
 
Димитър Стоянов обясни още, че за дрона се знае, че е тип „примамка“ с геометрични размери 2 на 2 метра и с възможност да носи до 5 кг взрив. Произведен е в Украйна, а цената на един такъв дрон е около 4000-5000 евро.
 
"Най-вероятно идва от румънска територия и посоката е българска територия", каза Стоянов и допълни, че летателният му обсег е до 600 км.
 
"Работим с колегите от Румъния и Украйна и очакваме отговор от украинска страна днес дали дронът е излетял от украинска страна", каза още военният министър.
 
Той посочи две версии за навлизането на дрона на територията на страната – въздействане на GPS- а на устройството чрез смущения и проблеми в системата на управление.
 
"На земята няма кратер от разлив на взривно устройство. Очаквам резултатите от изследването на МВР, които да кажат дали е имало взрив", заяви Стоянов.
 
Той обърна внимание, че по механизма SAFE България не е предоставила нито едно име на българска фирма, която да бъде част от механизма и финансовите средства, които ще получим като заем да бъдат дадени на силните икономики.
 
На въпрос за компании около град Самоков, които развиват антидрон системи и сътрудничество с тях, министърът потвърди, че има две български компании, с които Министерството на отбраната разполага, което е твърде недостатъчно.
 
"Отбранителната индустрия е просто едно сираче в индустриалния комплекс на България - тя беше недоглеждана и по никакъв начин не е била стимулирана да продължава да произвежда", каза той.