Новини

Николай Денков: Една партия или развод между ПП и ДБ

   
Николай Денков: Една партия или развод между ПП и ДБ

"Виждам опит за създаване на драма, която няма особено основание. Очевидно е, че ние имаме едни и същи цели. Очевидно е, че също така ние имаме различия в начина как да се постигнат тези цели. И тук се слагат две алтернативи, които изглеждат много крайни. Едната е да направим една партия. Това е, което аз чух като предложение от "Да, България" по специално. Другата е "вие се развеждате, няма да си говорите."

Това заяви Николай Денков от ръководството на "Продължаваме промяната" за ситуацията в коалицията ПП-ДБ. 

На въпрос за "Предложиха ви единен политически субект, за да се вземат по-лесно решения, отговорът ви наистина ли е "не", Денков заяви: "Единен политически субект означава една партия. Даже не посмяха да го кажат в истинския вид на този термин. Ние сме много далече от това да бъдем една партия и те го знаят много добре. Самият факт, че се предлага ние да бъдем субект в дясното политическо пространство, при положение че винаги сме казвали, че сме центристка партия, искаме да бъдем национална партия, която не само да говори на хората в центъра на София, Пловдив, Варна, а която има представителство във всяко по-голямо  населено място и говорим на хората в цялата държава, това показва, че имаме различия как трябва да изглежда нашата дейност в държавата. Предложението ние да отидем и да станем дясна партия според нас не е удачно. Казвам го ясно. Защото това означава да се затворим в тези рамки, в които дясната демократична общност винаги се е затваряла през годините. Това са едни 6-7 процента хора в центъра на големите градове. Това, което искаме ние, е да развием и нас, и те да участват в този процес, така че да покрием цялата държава с центриски политики. Имаме политики, по които винаги сме работили - доходите, здравеопазването, образованието, младите семейства. Това е доста различно от тясната дефиниция "дясно-центристка политическа партия", заяви Николай Денков пред Нова телевизия.

"Трябва да има изчистена процедура, която да подсигури висок професионализъм и достатъчно прозрачност, за да е ясно, че лицата, които минават през тази процедура, ще си свършат работата. Да, трябва да се действа бързо, но трябва да се свърши и работата. В това отношение служебното правителство направи няколко стъпки. Знаете, че има предложение за промени в Закона за съдебната власт. Тези неща трябва да се случат, но не може да ги бавим с месеци", коментира той очакванията за съдебна реформа след въпрос трябва ли да се действа бързо по темата.