Иран обяви европейските армии за „терористични групи“ в отговор на решението на Европейския съюз от четвъртък – 29 януари, да постави в списъка си на терористичните организации Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР), съобщиха световните агенции.
Намерението на Техеран за налагането на контрамярка беше заявена от генералния секретар на иранския Върховен съвет за национална сигурност Али Лариджани.
„В съответствие с член 7 от Закона за контрамерките относно определянето на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция като терористична организация армиите на европейските държави се считат за терористични групи“, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф, облечен наред с останалите депутати в униформа на КГИР в знак на солидарност с гвардейците.
Това се случва на фона на високо напрежение в Близкия изток, след като стана ясно, че президентът на САЩ Доналд Тръмп обмисля евентуален военен удар срещу Иран.
Ислямската република планира военно учение с реална стрелба за неделя и понеделник в стратегическия Ормузки проток, през който преминава една пета от търговията с петрол в света.
