Новини Свят

Мъск наредил спиране на сателитите в Украйна по време на контраофанзивата срещу Русия

   
Мъск наредил спиране на сателитите в Украйна по време на контраофанзивата срещу Русия

Заповед на Илон Мъск за прекъсване на сателитните комуникации над част от Украйна прекъсва контраофанзивата на Киев и една от причините за нейния провал през есента на 2022 г. До този момент милиардерът отрича да е спирал комуникациите твърдейки, че "никога не би направил това". 

По време на решаваща офанзива на Украйна за възвръщане на територии от Русия в края на септември 2022 г., Илон Мъскиздал заповед, която прекъснала контраофанзивата и подкопала доверието на Киев в Starlink, сателитната интернет услуга, която милиардерът предостави в началото на войната, за да помогне на украинската армия да поддържа комуникациите на бойното поле, пише Offnews, позовавайки се на разследване на Ройтерс.

Според трима души, запознати със заповедта, Мъск е казал на старши инженер в калифорнийските офиси на SpaceX, предприятието на Мъск, което контролира Starlink, да прекъсне покритието в райони, включително Херсон, стратегически регион на север от Черно море, който Украйна се опитваше да си върне.

„Трябва да го направим", казал Майкъл Николс, инженер в Starlink, на колегите си, след като получил заповедта, според един от свидетелите. Служителите се подчинили, деактивирайки поне сто терминала на Starlink, като шестоъгълните им клетки потънали в мрак на вътрешната карта на покритието на компанията. Мярката засегнала и други райони, завзети от Русия, включително част от Донецка област по-на изток.

По заповед на Мъск украинските войски изведнъж се сблъскали с прекъсване на комуникациите, според украински военен служител, съветник на въоръжените сили и двама други, които са преживели срив на Starlink близо до фронтовата линия. Войниците се паникьосали, дроновете, наблюдаващи руските сили, изгаснали, а артилерийските части с голям обсег, които разчитали на Starlink, за да насочват огъня си, се затруднявали да поразят целите си.

В резултат на това според украинския военен представител и военния съветник войските не успели да обкръжат руска позиция в град Берислав, източно от Херсон, административния център на едноименния регион. „Обкръжението се провали напълно", заяви военният представител в интервю. „То не се случи."

В крайна сметка контраофанзивата на Украйна успя да си върне Берислав, град Херсон и някои допълнителни територии, окупирани от Русия. Но заповедта на Мъск, за която досега не се съобщаваше, е първият известен случай, в който милиардерът активно прекъсва покритието на Starlink над бойно поле по време на конфликт. Решението шокира някои служители на Starlink и ефективно преобразува фронтовата линия на боевете, позволявайки на Мъск да вземе „изхода на войната в свои ръце", каза друг от тримата източници.

Разказът на командването противоречи на версията на Мъск за това как е управлявал услугата Starlink в Украйна по време на войната. Едва през март, в публикация в социалната си мрежа X, Мъск написа: „Никога не бихме направили такова нещо."

Мъск и Николс не отговориха на запитванията на Ройтерс за коментар.

Говорител на SpaceX заяви по имейл, че информацията на информационната агенция е „неточна" и препрати репортерите към публикация в X по-рано тази година, в която компанията заяви: „Starlink е напълно ангажирана да предоставя услуги на Украйна." Представителят не посочи никакви неточности в тази информация и не отговори на дългия списък с въпроси относно инцидента, ролята на Starlink във войната в Украйна или други подробности относно дейността на компанията.

Офисът на украинския президент Володимир Зеленски и Министерството на отбраната на страната не отговориха на запитвания за коментар. Starlink все още предоставя услуги на Украйна, а украинската армия разчита на тях за част от комуникациите си. Зеленски още през тази година публично изрази благодарност към Мъск за Starlink.

Starlink се превърна в жизненоважно средство за комуникация за Украйна, след като Русия започна пълномащабна инвазия през 2022 г. Тук украински войници по-рано тази година инсталираха терминал на Starlink близо до фронтовата линия.

Настоящото глобално господство на Илон Мъск е пример за опасностите от концентрацията на властта в нерегулирани области.

Не е ясно какво е провокирало заповедта на Мъск, кога точно я е дал и колко точно е продължило прекъсването. Трима души, запознати с заповедта, заявиха, че според тях тя е продиктувана от опасенията, изразени по-късно от Мъск, че украинското настъпление може да провокира ядрено отмъщение от страна на Русия. Един от тях заяви, че прекъсването е станало на 30 септември 2022 г. Другите двама заявиха, че е било около тази дата, но не си спомнят точната дата. Някои висши американски служители споделят опасенията на Мъск, че Русия ще изпълни заплахите си за ескалация, заяви пред Ройтерс бивш служител на Белия дом.

Заповедта на Мъск беше ранна проява на влиянието, което магнатът вече има в геополитиката и глобалната сигурност благодарение на Starlink, бързо развиваща се услуга за сателитен интернет, която почти не съществуваше в началото на десетилетието, а сега осигурява връзка дори в най-отдалечени райони на света.

Още преди да бъде отстранен от кратката си роля като финансов поддръжник и съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп, успехът на Starlink – и безконкурентната връзка, която предлага по целия свят – даде на Мъск още по-голямо влияние върху политически лидери, правителства и военни по целия свят.

Влиянието на Мъск във военните дела във Вашингтон и извън него – чрез доминиращата позиция на Starlink в сателитните комуникации и влиянието на SpaceX в космическите стартове – достигна размери, които преди бяха ограничени до суверенни правителства, което тревожи някои регулатори и законодатели. „Настоящото глобално господство на Илон Мъск е пример за опасностите от концентрацията на власт в нерегулирани области", заяви Марта Лейн Фокс, член на горната камара на британския парламент, по време на дебат по-рано тази година. Парламентаристката е бизнесдама и бивш член на борда на Twitter, социалната мрежа, която Мъск придоби през 2022 г. и преименува на X.

„Контролът", каза Лейн Фокс за Starlink, „е изцяло в ръцете на Мъск, което позволява на капризите му да диктуват достъпа до жизненоважна инфраструктура".

Политическото влияние на Мъск и огромният му бизнес с федералното правителство на САЩ сега са поставени на изпитание. Откакто напусна поста си на съветник на Тръмп, Мъск публично се скара с президента, обяви планове за създаване на нова политическа партия и критикува знаковия законопроект за разходите, който според него ще увеличи бюджетния дефицит и ще унищожи работни места.

От своя страна Тръмп заплаши да прекрати държавните договори и субсидиите за компаниите на Мъск, включително и за доходните нови отбранителни проекти.

Каквато и да е причината за решението на Мъск, прекъсването на услугите в Херсон и други региони изненада някои от участниците във войната в Украйна – от войниците на място до американски военни и дипломати, които след пълномащабната руска инвазия през февруари работиха за осигуряване на услугите на Starlink за украинските сили. Паническите обаждания на украински официални лица по време на прекъсването, за да потърсят информация от колегите си в Пентагона, според пет души, запознати с инцидента, бяха посрещнати без обяснения за това, което може да е причинило прекъсването.

Министерството на отбраната на САЩ отказа да коментира.  Инцидентът в Херсон се различава от по-ранен доклад за инцидент, който според твърденията е станал през същия септември, засягащ Крим, намиращ се южно от Херсон, и породи опасения относно способността на Мъск да влияе върху конфликта в Украйна.

В биографията си за Мъск от 2023 г. авторът Уолтър Айзъксън съобщава, че магнатът е наредил на Starlink да прекъсне покритието в Крим, който Русия е анексирала от Украйна след инвазия през 2014 г., което международната общност осъди като незаконно. Мъск, пише Айзъксън, вярвал, че планирана украинска атака срещу руски кораби в кримското пристанище Севастопол може да предизвика ядрено отмъщение.

След публикуването на книгата, Мъск отрече да е имало прекъсване на покритието, като заяви, че в Крим никога не е имало покритие. Той каза, че по-скоро е отхвърлил искане на Украйна да предостави услугата преди планираната атака на Киев. По-късно Айзъксън призна, че разказът му е неточен. Представител на издателя на Айзъксън отказа да коментира или да го предостави за интервю.

SpaceX също заяви през 2023 г., че е предприела неопределени мерки, за да попречи на Украйна да използва Starlink за определени дейности, включително атаки с дронове. „Намерението ни никога не е било да го използват за нападателни цели", заяви Гвин Шотуел, президент на компанията, на конференция във Вашингтон през февруари същата година. „Има неща, които можем да направим и сме направили", за да го предотвратим, добави тя, без да дава повече подробности.

След началото на прекъсването на връзката в Херсон, в някои медийни репортажи се появиха съобщения за прекъсване на връзката. По това време за тези, които загубиха връзка, не беше ясно дали причината е технически проблем, саботаж или друг фактор. В началото на войната Русия организира голяма кибератака, която прекъсна услугите на друг сателитен оператор, заявиха западни официални лица, което породи подозрения за всяко прекъсване на връзката и остави празнина, която бързо беше запълнена от Starlink. Русия отрича да провежда кибератаки.

Към април 2025 г., според публикации в социалните медии на украинското правителство, Киев е получил над 50 000 терминала Starlink. Лесни за транспортиране и инсталиране, устройствата с размерите на кутия за пица комуникират с хиляди сателити на SpaceX, които в момента обикалят земното кълбо. Първата партида терминали беше предоставена на Украйна от самата SpaceX. Допълнителни терминали бяха доставени от донори, сред които Полша, САЩ и Германия.