Институтът за пазарна икономика остро разкритикува промените в Закона за еврото, с които се дават огромни правомощия на Комисията за защита на потребителите. Според главния икономист на организацията Лъчезар Богданов това е "опит да се върне плановата икономика".
Заради опасенията за спекула с цените правителството внесе в парламента спешни промени в Закона за въвеждане на еврото – без обществено обсъждане, с които дава допълнителни правомощия на регулаторните органи за санкция при "необосновано повишаване на цените". Във видео, публикувано на сайта на ИПИ, главният икономист на института Лъчезар Богданов предупреждава:
"Ако бъде прието предложението на правителството, практически цялата икономика минава под контрола на Комисията защита на потребителите до края на 2026 година. Комисията ще може да иска обяснение от всяко предприятие във всеки бранш на икономиката как и защо е определило цената на всяка своя стока и услуга и, ако не хареса това обяснение, да наложи глоба до 2% от оборота, а това убива бизнеси. И понеже такова регулаторно чудовище не може да следи десетки хиляди бизнеси и десетки хиляди цени, ще бъде използвано като поредната бухалка. Такава намеса в икономиката нямаше и при Жан Виденов! Не създавайте комитет по ценните! Не ни връщайте през 1968 г".
Богданов уточни, че текстът е писан преди разглеждането на законопроекта на първо четене в парламента. Това обаче е етап, на който нормативният акт се одобрява по същество, а между първо и второ четене могат да бъдат направени промени:
Припомням, че тази седмица текстовете минаха на първо четене в парламента. Предстои финалното им гласуване преди лятната ваканция на Народното събрание.