Икономика

Ивайло Калфин: Страховете на хората от еврото може да повлияят на инфлацията

   
Ивайло Калфин: Страховете на хората от еврото може да повлияят на инфлацията

„Ако непрекъснато говорим за инфлация, тя ще се случи. Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията". Това каза в ефира на Би Ти Виекспертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин. По думите достатъчно държави са въвели еврото и може да приложим вече утвърдените практики.

„Ако погледнем примера на различни страни, влезнали в еврозоната, не е задължително цените да се вдигнат. Там са предприети редица мерки. Не става автоматично", обясни експертът.

Калфин коментира, че има тенденция към успокояване на цените. Според него тя ще се задържи около 2% през следващите месеци. Той допълни, че не очаква сериозен скок на цените от 1 януари 2026 г., след като официално се присъединим към еврозоната.

„Проблем е да се увеличават цените, когато има картелни споразумения. Където има трима-четирима играчи на пазара, които се договарят и увеличават цените заедно. Ето тук държавата може да се намеси и това нещо да го спре или да премахне административните пречки, които карат бизнеса да вдига цените", каза Калфин.

Експертът призна, че е скептичен относно ефективността на приетите нормативни регулации на пазара, свързани с въвеждането на еврото. „Административното спиране на цените, особено с такива формулировки като „необосновано", които никой не знае какво означава, може да доведе до разправа с бизнеса. Не виждам потенциал на държавата да следи какво се случва с цените във всеки един магазин и да започне да наказва собствениците", обясни Калфин.

Той уточни, че в други европейски държави бизнесът доброволно е поел ангажимент да не увеличава цените заради въвеждането на новата валута. Калфин коментира, че действията на властта целят „да успокоят публиката", а не да имат реален ефект.

Относно идеята за държавни магазини с до 10% надценка, Калфин заяви, че това няма как да издържи дълго в една пазарна икономика. Според него трябва производителите да излязат директно на пазара, а не да минават през посредници, които оскъпяват стоката.