Новини Свят

Какво означава новият оръжеен план на Тръмп за Украйна

   
Какво означава новият оръжеен план на Тръмп за Украйна

Президентът Доналд Тръмп одобри план, според който европейските съюзници ще купят американско военно оборудване на стойност милиарди долари, което може да бъде прехвърлено в Украйна, докато Киев търси начин да се защити по-добре от засилените руски атаки.

Тръмп обяви усилията в понеделник по време на среща в Овалния кабинет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, който работи с европейските страни за координиране на купуването на американско оръжие. Планът трябва да позволи на САЩ да насочат повече огнева мощ към Украйна за борба с руските сили по време на лятната им военна офанзива, като същевременно облекчи финансовата тежест на Вашингтон.

Увеличените доставки на оръжие, съчетани с евентуални нови санкции, които Тръмп обеща, ако не се постигне спиране на боевете до 50 дни, биха могли да тласнат руския президент Владимир Путин към мирни преговори, които Тръмп подкрепя от месеци — засега без особени резултати.

Ето какво обеща Тръмп и какво може да означава това:

Какво представлява новата сделка за оръжия с Украйна, обявена от Тръмп?

САЩ планират да продадат ракетни батареи Patriot - системи, идеални за защита на територията срещу входящи ракетни атаки - и други оръжия на европейски съюзници, които ще бъдат прехвърлени към Киев.

Снимка: БГНЕС

Рюте каза, че Германия, Финландия, Канада, Норвегия, Швеция, Обединеното кралство и Дания ще бъдат сред купувачите, които ще доставят на Украйна, и отбеляза, че „бързината е от съществено значение тук“.

По време на телефонен разговор с другите външни министри на групата Quad - Индия, Япония и Австралия - държавният секретар Марко Рубио „подчерта, че остава приоритет на президента Тръмп да сложи край на войната с трайно споразумение чрез преговори“, заяви говорителят на Държавния департамент Тами Брус.

Германският министър на отбраната Борис Писториус се срещна с министъра на отбраната Пийт Хегсет в Пентагона, за да обсъдят някои подробности - особено свързани с батареите Patriot - и отбеляза по-големи разходи за отбрана.

Снимка: БГНЕС

„Решени сме да поемем по-голяма отговорност за възпирането и отбраната на Европа“, каза Писториус, чието правителство предложи да финансира две допълнителни системи Patriot.

Гърция и Испания са сред членовете на НАТО, за които се смята, че имат Patriot, които да изпратят в Украйна, стига в крайна сметка да получат други в замяна.

Американски представители заявиха, че всичко, което ще бъде доставено на Украйна в краткосрочен план, ще трябва да дойде от съществуващите запаси и че ще са необходими няколко години, за да се замени всичко, което се изпраща на Киев.

От какво се нуждае Украйна?

Русия е бомбардирала украински градове със стотици дронове, крилати и балистични ракети, на които противовъздушната ѝ отбрана се затруднява да противодейства. В същото време по-голямата руска армия полага нови усилия да отблъсне украинските защитници от части от 1000-километровата фронтова линия.

Снимка: БГНЕС

Миналата седмица Тръмп обяви, че САЩ планират да изпратят още отбранителни оръжия на Украйна, след предходна пауза в някои доставки по време на преглед на американските запаси. Въпреки това президентът изрази разочарование от американските ресурси, отиващи за Украйна, като повтори в понеделник, че„това не е войната на Тръмп. Тук сме, за да я завършим и спрем“.

По време на срещата с Рюте той също похвали европейските лидери за готовността им да поемат по-голяма отговорност за въоръжаването на Украйна.

Защо Тръмп заплашва с наказателни мита?

Доналд Тръмп отново изрази разочарованието си от застоялите преговори за прекратяване на войната, заявявайки, че САЩ ще наложат строги търговски санкции, ако Москва не постигне мирно споразумение с Киев през следващите 50 дни.

„Мита от около 100% - бих ги нарекъл вторични мита“, каза Тръмп, без да предоставя подробности.

Вторичните мита биха били насочени към търговските партньори на Русия в опит да изолират Москва в световната икономика - потенциално включително държави, които разчитат на Русия за петрол и природен газ.

Снимка: БГНЕС

Министърът на търговията Хауърд Лътник по-късно поясни, че Тръмп всъщност е имал предвид икономически санкции, а не мита.

Отделно, някои републиканци, близки до Тръмп, включително сенаторът от Южна Каролина Линдзи Греъм, насърчават двупартиен пакет от санкции, насочен към Русия, който си проправя път през Конгреса.

Окуражена Русия засили военните офанзиви на два фронта в Украйна. 50-дневният срок на Тръмп ще позволи на силите на Кремъл да се разширят допълнително в стратегическия източен логистичен център Покровск, чието превземане би им донесло голяма бойна победа и би ги доближило до придобиването на цялата Донецка област.

Руските сили също така настъпват в северната Сумска област на Украйна, където Путин се надява да създаде „буферна зона“, за да защити Курската и Белгородската области на.

Защо Тръмп промени тона си към Путин?

Президентът на САЩ отдавна се хвалеше с приятелските си отношения с Путин, като многократно твърдеше, че Русия е по-склонна от Украйна да постигне мирно споразумение. В същото време Тръмп обвини Зеленски в удължаване на войната и го нарече „диктатор без избори“.

Но безмилостната атака на Русия срещу цивилните райони на Украйна изчерпа търпението на Тръмп. През април той призова Путин да „СПРЕ!“, смъртоносните баражни обстрели срещу Киев, а на следващия месец заяви в публикация в социалните мрежи, че руският лидер „е напълно ПОЛУДЯЛ!“.

Тръмп заяви в понеделник, че поддържа чест контакт с Путин, но постави под въпрос доколко тези разговори са му донесли полза.

„Разговорите ми с него са много приятни, а после ракетите излитат през нощта“, каза Тръмп.

 


Анкета

Кой е най-големият виновник за жертвите по пътищата?


Резултати