Икономика

Уестингхаус привлече още 17 български фирми за строежа на новите реактори

   
Уестингхаус привлече още 17 български фирми за строежа на новите реактори

След като през октомври американската компания "Уестингхаус" подписа споразумения с пет български фирми за тяхното участие в строежа на новите два ядрени блока в АЕЦ "Козлодуй", сега са привлечени още 17 български дружества в изпълнението на проекта, пише mediapool.bg.

Въпреки че все още не е взето окончателното инвестиционно решение за изграждането на двата реактора по технологията AP-1000, "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company - WEC) подписа меморандуми за разбирателство с основни български производители на ключови компоненти, включително големи структурни модули, кранове, топлообменници и съдове под налягане, както и с инженерни, транспортни, консултантски и строителни дружества.

Доставчиците, с които са подписани новите са "Атоменергоремонт", "Булмашинъри Ентърпрайсис", "Бюро Веритас България"; "Централна енергоремонтна база", "Елия", "Енергоремонт-Гълъбово", "Химмаш", Industrial Parts, "КМС", "Краностроене Инженеринг", "МТГ-Делфин", "Подемкран", "Тиа Логистикс", "ТМ Инокс", "Биомашиностроене", "Булармекс-ИК" и "Микромет", съобщиха от американското компания.

Още при подписването на предишните споразумения с "Оскар-Ел", "Главболгарстрой", "ЕНПРО Консулт", "ЕнергоСервиз" и "И Кю И България", стана ясно, че ще бъдат сключени и български производители на системи за контрол и управление, за радиационен мониторинг, както и доставчици на различни видове услуги.

"Привличането на местни компании и осигуряването на максимална локализация в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000® на площадката в Козлодуй продължава да бъде наша основна цел“, заяви Петьо Иванов, изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности", цитиран в информацията.

"Подписването на днешните споразумения ни приближава с още една стъпка към изграждането на нова ядрена мощност в България с използване на най-модерната технология и подчертава икономическото въздействие, което проектът ще има за нашата страна и общество", допълва Иванов.

Според него сега привлечените български компании ще станат критична част от световната верига за доставки на "Уестингхаус" и по-специално за всички проекти за изграждане на нови ядрени мощности, които американският ядрен гигант планира да реализира в Европа.

"Уестингхаус" има напълно структурирана верига от доставчици по целия свят и днес сме щастливи да я разширим с водещи компании от България, за да гарантираме успешното внедряване в крайна експлоатация на два енергоблока с технологията AP-1000 на площадката в Козлодуй", каза Дейвид Дърам, президент "Енергийни системи" в "Уестингхаус".

"Разширяването на нашата верига от местни, квалифицирани доставчици, в допълнение към ключовия напредък, който постигаме при изпълнението на договора за предварителни инженерни дейности за изграждане на нова ядрена мощност на площадка Козлодуй, са важни стъпки, които ще ни помогнат да проправим пътя към осигуряване на чисто енергийно бъдеще в България за поколения напред", отбеляза Дърам.

През юни 2023 г. американската компания сключи договор за предварителни инженерни дейности с "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности".

Очаква се в най-скоро време да стане ясна цената, която "Уестингхаус" иска за технологията", както и офертата на южнокорейската "Хюндай" за самото проектиране, изработка, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на новите реактори.

Според оценките на предишния енергиен министър Румен Радев бъдещите блокове по американската технология не се очаква да струват повече от 14 млрд. долара или евро.