Анализи

Програмиран скандал в държавата след бомбата на ДАНС срещу ПП-ДБ за манипулация на вота

  27.10.2023 15:13  
Програмиран скандал в държавата след бомбата на ДАНС срещу ПП-ДБ за манипулация на вота

Планираният от ГЕРБ-ДПС скандал и дискредитиране на ПП-ДБ точно преди изборите се разви по неочакван начин, след като липса на кворум попречи да се проведе извънредно заседание на парламента, но пък ДАНС обвини зам.-министър от квотата на ПП-ДБ в манипулация на машините за гласуване. Новината бе разпространена от ИТН, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Те съобщиха, че според доклад на ДАНС зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов е взел нерегламентирано кодовете на устройствата за машинно гласуване.

Правителството опроверга твърденията и увери, че с машините всичко е наред и те са верифицирани.

"Машините работят като принтер. Те отпечатват разписка, на която може да бъде видян гласът, подаден от всеки гласоподавател", каза миниснтърът на електронното управление Йоловски, който подчерта, че няма причина да се смята, че може да има манипулация с кода.

С промените в Изборния кодекс от края на миналата година машините станаха принтери за нов вид хартиени бюлетини. Изборният процес предвижда след гласуване на машина всеки да провери дали в отпечатаните "бюлетини от машинно гласуване" вотът му е отразен правилно. В края на изборния ден се отчитат не данните от машините, а хартиените разписки, които избирателите са проверили преди да пуснат в урините. Тоест - кодът в машините не отчита изборния резултат. Освен това самите устройства не са свързани помежду си или с интернет.

Само паролите на трима от ЦИК може да генерират кода, който показва липса на манипулация
Миниснтърът на електронното управление Александър Йоловски обясни, че на машините не може да се влияе по никакъв начин, ако няма паролите за кода, който показва, че не е направена манипулация на машините. Той се отпечатва на всяка разписка след машинното гласуване. Паролите за генерирането му обаче не са в Министерство на електронното управление, а в трима от членовете на ЦИК.

"Четири парламентарно представени партии са присъствали на генерирането на хеш код - криптографски ключ, с който се подписва софтуерът, който е инсталиран. Никакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване, заяви министърът. Софтуерът е заключен с ключ, който е генериран от паролите на трима членове на ЦИК от квотите на различни партии. Ключът е на лаптоп в каса в ЦИК. Паролите на тримата членове са въведени на място след изграждането на софтуера. "Това гарантира, че на машините не може да се сложи произволен софтуер, който да променя резултатите", каза Йоловски.

Полученият софтуер е инсталиран на всички машини и те са разнесени по секциите. След генериране на хеш кода, той е показан на представители на медии и е публично наличен в момента.

За да има допълнителна сигурност и гражданите да са сигурни, че машиният им вот не е манипулиран се генерира и т.нар. хеш код, който е публичен и ще бъде отпечатан върху всяка разписка от гласуването.

По-рано тази седмица от ЦИК също потвърдиха, че на машините може да се влияе само, ако се притежава паролата, която се държи от тримата членове на ЦИК.

"Ключът, с който се подписва всеки път софтуера след довереното изграждане се създава от 3 членове на ЦИК, които се определят преди да отидем на довереното изграждане. Всеки от тях набира свой код, който знае само той и това е една трета част от цялата парола. Паролата се състои от три части, които се набират от трима различни членове на Централната избирателна комисия. Искам да обърна внимание, че ние сме независим държавен орган, независимо че сме назначени по предложение на партии и коалиции", каза по-рано тази седмица говорителят на ЦИК Росица Матева.

Хронологията

На 9 октомври са изтеглени на случаен принцип номерата на осем устройства, които да минат през процедурата по съответствие, каза Йоловски. На жребия са присъствали представители на политическите партии и медии.

На 13 октомври т.г. Министерство на електронното управление, Българския институт стандартизация и Българския институт по метрология утвърдиха Методиката за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на Изборния кодекс.

На 20 октомври т.г. експерти от Централната избирателна комисия (ЦИК), в присъствието на представител на изпълнителя на обществената поръчка "Сиела Норма" АД, извършиха в контролирана среда т.нар. доверено изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на местния вот. В процеса се включиха представители на четири парламентарнопредставени партии. Там е генериран криптографският ключ (т.нар. хеш код), с който се подписва софтуерът. Той е заключен с ключ, генериран с паролите на трима от членовете на ЦИК от квотите на различни партии. Самият ключ се съхранява на лаптоп в касата на ЦИК. Паролите на тримата членове на ЦИК са били въведени на място веднага след приключването на довереното изграждане и лично от всеки един от тях. Това гарантира, че на машините не може да се инсталира произволен софтуер, който да променя резултатите.

Полученият софтуер е инсталиран на всички машини от изпълнителя на обществената поръчка "Сиела Норма" АД. Те вече са разнесени по избирателните секции. След генерирането на хеш кода той беше показан публично и на медиите. Публикуван е и в сайта на МЕУ.

На 23 октомври т.г. в присъствието на експерт от „Сиела Норма“ представителите на регистрираните партии и коалиции са получили в защитена среда пълен достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване. Ръководителите на екипи от удостоверяващите институции са запознали партиите с основните изводи от досегашната си дейност по процеса по удостоверяване на машините. Присъстващите са получили отговори на поставени от тях въпроси, свързани със софтуера, който ще бъде използван на предстоящите местни избори. След приключването на процедурата всички използвани за прегледа на кода носители на информация са били унищожени от представител на Държавна агенция "Национална сигурност".

"На процеса са присъствали представители на четири парламентарно представени партии. В рамките на този процес е генериран криптографски ключ, т.нар. хеш код, с който се подписва софтуерът. Никакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване. Самият софтуер е заключен с ключ, който е генериран с паролите на тримаот членовете на ЦИК от квотите на различни партии. Ключът се съхранява в ЦИК, на лаптоп в касата на ЦИК. Паролите на тримата членове са били въведени на място веднага след приключване на довереноето изграждане лично от всеки един от тях. Това гарантира, че на машините не може да се сложи произволен софтуер, който да променя резултатите. Полученият софтуер е инсталиран от изпълнителя на всички машини като те вече са разнесени по избирателните секции", обясни министърът.

По думите му той лично е възложил на заместника си Михаил Стойнов да движи процесите покрай изборите, защото бил най-компетентен. Йоловски обаче отказа да коментира действията на Стойнов, предизвикали гнева на политическите партии. Министърът обясни, че заедно с вицепремиера Мария Габриел щели да дадат тази информация в парламента.

На въпросния председателски съвет, на които на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН бил прочетен доклада на ДАНС, не са присъствали представители на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ).

Обвиненията
"От доклада става ясно, че два дни, след като ЦИК направи публично генериране на така наречения хешкод, който е един от ключовете за защита на машините, зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов влиза в залата, повтаря цялата процедура, снима с телефона си, сваля информацията на флашка. Ето как се манипулират машини", каза председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.

По думите му ДАНС е изпратила този доклад на Народното събрание, на ЦИК, на премиера и на президента.

Според Йорданов "Стойнов трябва да бъде арестуван в рамките на 10 минути".

Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви, че ЦИК трябва да даде повече информация за казуса, а ДАНС да кажат колко машини са представени в областните управи. "За нас това не е просто политическа заигрвака между партиите. Ние вече като партия сме преживявали "Костинброд". Ако втори път на българските граждани им се случи "машинен Костинброд“, то не можем да кажем, че е пробив за демократични ценности", добави тя.

По думите ѝ хеш кодът, който всички партии, представители на Министерството на електронното управление, на "Сиела", на "Смартматик", имат и са удостоверили със собствен подпис, е генериран пред тях. Тя посочва, че има втори код, който е "абсолютно таен код и е ключ към въпросния софтуер и без него не би могло да се промени каквото и да е в машините".

"След като този процес е завършил веднъж, заместник-министър на електронното управление нарежда отново да бъде генериран този код за достъп и си записва на собствения телефон целия алгоритъм как това се случва", каза тя.

Твърденията за "машинен Костинброд" са доста странни. Аферата с това име се разрази ден преди парламентарните избори през 2013 г. Твърденията бяха, че печатницата в Костинброд е произвела няколкостотин хиляди бюлетини повече от нужните, за да се манипулира вотът. Впоследствие се оказа, че това е т.нар. макулатура или нормален печатарски брак.

Именно ГЕРБ бяха потърпевши от тази история. Партията винаги е отричала по време на "Костинброд" не е правен опит за изборна измама. Сега обаче същите хора говорят за "втори Костинброд".

"Решенията за изборите са две - или махане на машините, или отмяна на изборите", каза санкционираният по глобалния закон "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски.

По думите му сега "някой има двата кода и може да направи една голяма ала-бала в държавата".

"Очакваме ПП-ДБ веднага да се разграничи от този министър. Някой иска да открадне изборите в България. Този зам.-министър веднага трябва да бъде освободен, както и министърът", каза Пеевски и добави, че ако от ПП-ДБ "не се разграничат от това, търпението ни ще свърши".  

"Правителството на Денков трябва да подаде оставка. Това не е държава - това е някаква анархия. Денков да подаде оставка", каза председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Във Фейсбук той обяви, че зам.-министърът е извършил посегателство над кода на машините за гласуване.

По-късно и лидерът на БСП Корнелия Нинова също се появи в парламента, за да обяви, че докладът на ДАНС потвърждавал съмненията на партията ѝ за възможност за манипулация.

Според нея ако информацията в доклада на ДАНС е вярна, то заместник-министърът на електронното управление трябва да понесе отговорност и да бъде уволнен и разследван.

"Очакваме ЦИК да вземе своето решение как да се действа оттук нататък, но за нас версии за отлагане на избори, преместване на дати и така нататък не са приемливи", каза още тя.

Поредна искра в отношенията между ДАНС и ПП-ДБ
Програмираният скандал с машините тръгва от доклад на ДАНС, за който информацията е силно ограничена и има много неизвестни. Скандалът се разиграва на фона на силното напрежение между ПП-ДБ и шефа на ДАНС Пламен Тончев. През септември ПП-ДБ публично поиска смяната на Тончев заради лошата работа на контраразузнаването, но мястото му се пази от президента Румен Радев, ГЕРБ и ДПС, които блокираха промените в специалните служби.

Пламен Тончев на няколко пъти си позволи да заеме политически позиции в качеството си на председател на ДАНС. През май тази година той се включи в акцията на президента Румен Радев срещу съставянето на редовен кабинет, като  обясни, че министри от кабинета на Кирил Петков са работели против интересите на страната.

Неговите твърдения останаха недоказани и от тях нищо не произтече, но бяха използвани активно в атаката срещу ПП.

Тончев беше назначен за шеф на ДАНС през 2021 година от тогавашното служебно правителство на Стефан Янев и президента Румен Радев, когато беше направена цялостна подмяна по върховете на специалните служби.


Анкета

Очаквате ли успешен мандат на Васил Терзиев като кмет на столицата?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14