Израел се е съгласил да отложи засега очакваното нахлуване в Ивицата Газа, за да могат Съединените щати разположат в региона противовъздушна отбрана за защита на американските войски там, съобщи в. "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на американски и израелски официални лица.
Американски представители са убедили Израел да изчака със сухопътната офанзива, докато американските системи за противовъздушна отбрана не бъдат разположени, което ще се случи в края на седмицата.
Пентагонът иска да гарантира безопасността на войските си в Ирак, Сирия, Кувейт, Йордания, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства с дузина системи за ПВО.
При планирането си Израел взема предвид усилията за предоставяне на хуманитарна помощ в Газа, както и дипломатическите усилия за освобождаване на заложници, държани от терористите на "Хамас".
Според източниците на "Уолстрийт джърнъл" американските военни и други официални лица смятат, че техните сили ще бъдат обект на нападения от страна на групировки, след като Израел започне сухопътната си инвазия в управляваната от "Хамас" територия.
Ройтерс съобщи в понеделник, че Вашингтон е посъветвал Израел да изчака с наземното нападение в Ивицата Газа.
Междувременно "Хамас" заяви, че е изстрелял ракети по южния израелски град Ейлат. В района са се чули експлозии. По-рано управляващата терористична група в Газа съобщи, че е изстреляла ракета от Газа, насочена към общности близо до Хайфа за втори път от началото на войната.
