Икономика

Историята на мъжа, който открадна $3 милиарда в Биткойн и после ги загуби

  24.10.2023 15:13  
Историята на мъжа, който открадна $3 милиарда в Биткойн и после ги загуби

През 2012 г. Джими Джонг идентифицира софтуерна уязвимост в незаконна платформа в тъмната мрежа, като пожъна около 50.000 BTC токена. Независимо от това, обширното разследване, напредналите технологии и изключителната работа на полицията в крайна сметка доведоха до задържането на Джонг, което доведе до втората по големина конфискация на финансови средства в историята на САЩ.

Впоследствие той се призна за виновен и в момента излежава присъдата си в затвора.

Кой е Джими Джонг?

Джонг посещава Университета на Джорджия от 2008 г. до 2014 г., като специализира компютърни науки и се занимава с добив на Биткойн. За съжаление Джонг се бори с проблеми с алкохола и е замесен с наркотици като кокаин, според психиатричната му оценка, подробно описана в съдебните му документи, съобщиха от Fortune.

Разследването разкрива, че Джонг е един от първите разработчици, допринесли за усъвършенстването на Биткойн след създаването му през 2009 г. Макар че приносът му е бил сравнително скромен, той е предоставил ценни сведения на първите разработчици. По изненадващ начин това лице, което е изиграло роля в развитието на Биткойн, в крайна сметка се превръща в един от най-известните крадци на Биткойн в историята.

Какво е направил Джими Джонг?

През 2012 г. той се натъква в тъмната мрежа на сайт, наречен Silk Road (Пътят на коприната) – пазар, известен с улесняването на незаконни транзакции, предимно с наркотици, по време на функционирането си от 2011 до 2013 г.

Преди края на Silk Road Джонг, търсещ кокаин в платформата, вече е заграбил Биткойн токени на стойност изумителните $3.5 милиарда. Според прокуратурата на САЩ той се е възползвал от недостатък, откривайки, че чрез двойно кликване върху бутона за изтегляне може да получи два пъти по-голяма сума от предвидената. Това му е позволило да натрупа около 50,000 BTC чрез повече от 140 транзакции в поне девет акаунта в Silk Road.

Как е бил заловен?

Първоначално хакерската атака от 2012 г. е проучена от служители на данъчната служба, но анонимният характер на криптовалутата възпрепятства значителния напредък. Случаят обаче се възобновява, когато Джонг съобщава за кражбата на криптовалута на стойност хиляди долари на службите за спешна помощ в Атина, щата Джорджия.

Chainalysis, компания за блокчейн анализи, проследи дигиталните портфейли, съдържащи откраднатите активи от Silk Road, разкривайки самоличността на Джонг, когато той прехвърли Биткойн токени на стойност $800 на крипто борса.

Тази информация накара данъчната служба да се свърже с полицейското управление на окръг Атина-Кларк, което катализира разследването. При операцията в жилището на Джонг са открити важни доказателства, включително компютър, съхраняващ откраднатите Биткойн токени, и сейф с благородни метали, пари в брой, физически BTC и портфейл, съдържащ Биткойн токени от обира по Silk Road през 2012 г.

Конфискация и присъда

Правителството конфискува приблизително 51,680.32 BTC на стойност над $3.4 милиарда по онова време, като това е най-голямото изземване на криптовалута в историята на Министерството на правосъдието на САЩ и второто по големина финансово изземване в историята.

През 2022 г. Джонг доброволно предаде допълнителни Биткойн токени и се призна за виновен по обвинение в телеграфна измама.

Къде е Джими Джонг сега?

Юридическият екип на Джонг се стреми да намали присъдата му, като се позовава на бурно възпитание, трудности в детството и тормоз от страна на възрастните. Те твърдят, че той не е имал система за подкрепа, пише cryptodnes.bg.

Освен това юристите твърдят, че действията му не са навредили на правителството, тъй като получените от него Биткойн токени са довели до печалба, като са стрували значително по-малко, ако са били конфискувани от Silk Road през 2015 г. Прокурорът на Съединените щати за Южния окръг на Ню Йорк обяви, че Джеймс Джонг е осъден на една година и един ден затвор. От 14 юли 2023 г. той излежава присъдата си във федералния затворнически лагер в Монтгомъри, Алабама.


Анкета

Очаквате ли успешен мандат на Васил Терзиев като кмет на столицата?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14