Икономика

Министър Шалапатова: Доходната политика все още е длъжник на много българи

  02.07.2023 10:28  
Министър Шалапатова: Доходната политика все още е длъжник на много българи

Увеличението с 12% на пенсиите е факт. То е хармонизирано с индекса на потребителските цени. Добра тенденция е и ръстът на минималната работна заплата. От следващата година нейният размер ще се определя като 50% от средната работна брутна заплата. Това коментира  социалният министър Иванка Шалапатова в предаването "Събуди се".

„Доходната политика все още е длъжник на много българи. Хората очакват по-адекватно обезщетение за повишаването на цените. Време е минималната работна заплата да бъде коригирана след консенсус на социалните партньори. След моето назначаване заявих на работодателските и синдикалните организации, че разчитам на конструктивен диалог”, добави тя.

Според Шалапатова обвързването на социалните помощи с линията на бедност е позитивна тенденция.

„Линията на бедност е 504 лв. и от средата на годината с пари, осигурени в бюджета до края на 2023 г., се увеличиха редица помощи. Този тренд ще бъде продължен и през следващата година”, уточни министърът и даде пример с еднократната помощ при бедствия.

Във връзка с дефиницията „енергийно бедни”, която беше разработвана, тя заяви: „Над десет години в България няма договореност за механизма за минималната работна заплата и за дефиницията за енергийна бедност. Как е възможно толкова години да не можем да намерим правилното решение, при положение че сме част от ЕС”, коментира Шалапатова.


Анкета

Трябва ли 24-ти май да стане национален празник вместо 3-ти март?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14