Икономика

Служебният екоминистър: Даваме над 610 млн. лв. на 21 общини за по-чист въздух

  25.04.2023 09:21  
Служебният екоминистър: Даваме над 610 млн. лв. на 21 общини за по-чист въздух
  bTV

България бе в активна наказателна процедура във връзка с нарушения на качеството на въздуха. Март месец съдът на ЕС прие решение, с което определи, че жалбата на Европейската комисия е недопустима.

„Първоначално ЕК беше поискала да бъдат наложени еднократни и периодични санкции, като стойността е значителна – дневни глоби в размер на над 3000 евро. Това е еднократната санкция, а периодичната – над 28 000 евро на ден. Като сметки към настоящия момент няма да заплащаме над 13 милиона евро до този момент и около 20 милиона на година“, каза в „Тази сутрин“ по bTV Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите.
 
Възможно е да се заведе нов иск, но с решението на съда се дава указания на ЕК да вземе напредъка на България.
 
„Сега амбицията на държавата трябва да бъде още по-голяма, защото направихме крачка и трябва да продължим напред“, допълни Карамфилова.

В тази връзка от вчера процедурата "За по-чист въздух" по Оперативната програма „Околна среда“ (ОПОС) е отворена за кандидатстване. Във фокуса на мерките ще са 21 общини, в които се наблюдава проблем с качеството на атмосферния въздух. За тяхното определяне е взет периодът пет години назад.

„Тя е в размер на над 610 млн. лв. Програмата е насочена към мерки, които са свързани с подобряване качеството на въздуха. Най-много средства ще бъдат насочени към Столичната община. Тези 21 общини са избрани във връзка с мониторинга на качеството на атмосферния въздух и по-специално нарушенията, които са регистрирани по отношение на фините прахови частици. Това са общини като Благоевград, София, Пловдив, Казанлък и др.“, обясни още служебният екоминистър.

Около 85 000 домакинства, които се отопляват на дърва и въглища, ще имат възможност да получат безвъзмездно нови екологично ефективни уреди.

Незаконните дейности по Черноморието ни и разораването на дюните

„Вече имаме план график за засилени проверки. Фокусът на регионалните инспекции в Бургас и Варна ще бъдат насочени към това да се провери качеството на морската вода и замърсяванията по плажната ивица“, поясни министър Карамфилова.

Фокусът на настоящите проверки ще бъдат и преместваемите обекти. Планират се съвместни проверки и с общините.

По отношение на разораните дюни на Равда екоминистърът обясни, че темата е приоритетна за МОСВ.

„Разораването на дюните се оказа една язва и всяка година се срещаме отново и отново. Сезирахме се, наложени са наказателни постановления“, допълни тя.

Росица Карамфилова подчерта, че приема темата лично и затова е инициирала среща с министрите на регионалното развитие и туризма.

"Наличието на специализираните карти е ключов инструмент, за да опазваме тези дюни и когато те се включат в кадастралните, да се знае има или няма дюни, може или не може да има строителство", коментира още Карамфилова.


Анкета

Одобрявате ли Мария Габриел за премиер?


Резултати
Видео
Защо резките спирания на магистралата са лоша идея
 18.09.2022 22:09      
Видео
Хазарта: Сбъднах си мечтата да съм на заплата
 16.09.2022 09:14