Ситуацията с кораба "Вера Су" е критична, обяви министърът на транспорта Христо Алексиев на брифинг, организиран на място.
Плавателният съд, който вече 13 дни е заседнал край бреговете на Яйлата, се и изместил и приближил към брега.
Има готовност за спешна евакуация на екипажа, но преместването на кораба зависи от метеорологичните условия
Ситуацията наистина е критична и трябва да се предприемат спешни действия, заяви министър Алексиев. Установено е, че хамбарът се пълни с вода и корабът потъва.
Според транспортния министър, реакцията на държавата не е закъсняла, тъй като според Европейската агенция за морска безопасност, товарът не е опасен.
„Едно задържане на кораба би се възприело като враждебен акт от държавата и грубо нарушение на всички европейски норми“, допълни министър Алексиев.
Институциите са се намесили, след като корабособственикът е предложил изхвърлянето на част от товара в морето, което застрашава околната среда.
Започва се веднага учестено водопробване, заяви министърът на околната среда и водите Асен Личев.
Сутрешната проба показва по-ниско съдържание на амониев нитрат, отколкото тази вчера. Ще се направи наблюдение с обхват от един квадратен километър. Личев е предложил да се направи пълна спецификация за всички достижения на науката по отношение на морското спасяване, които да бъдат осигурени по Оперативната програма „Околна среда“.
Вицеадмирал Румен Николов, който е и ръководител на операцията, информира, че призори с плавателен съд ще бъде източено още от горивото на кораба.
Изчаква се по-добро време, за да се започне отново и претоварване на карбамида, което ще стане с платформа, снабдена с кран. Междувременно има готовност за евакуация на екипажа, ако капитанът поиска такава.
"Приоритет е запазването на човешки живот. Екипажът все още не дава съгласие да бъде евакуиран, но държавата е в готовност", каза министърът.
"Много е трудна всяка операция, защото не можем да вкараме тежка техника, защото това е защитена зона. Последните дни има много високи вълни, а поради силния вятър е рискована и операция по въздух".
Създалото се впечатление, че действията за изтегляне на кораба, заседнал край Яйлата, са закъснели, се дължи на липсата на достатъчно информация, каза по-рано днес кап. Андриян Евтимов - морският посланик на Международната морска организация:
"Комуникационният подход за случая към обществеността от страна на заинтересованите не беше най-правилният. Именно поради липсата на информация в продължение на много дни се създаде една от предпоставките, че нещата са закъснели и че нищо не се е правило през тези всичките дни. Затова може да черпим опит и от големи аварии, които са се случвали по света. Давам пример за една от най-големите аварии, които са за последните години - обръщането на един кораб в Щатите, където всекидневно се даваше информация за това какво се прави, как ще се извади, кой ще участва, как ще се реже кораба и така нататък. В тази част мисля, че се направи доста сериозен пропуск".
Според кап. Евтимов напускането на кораба от екипажа на кораба се решава в крайна сметка от капитана му и, освен при много лошо време, това не бива да се случва, защото кораб без екипаж е още по-рисков.